Pojem krása

12. června 2012 v 14:14 | Michal Ernat |  Témata týdne

Krása, co je krása?


Pro někoho jen shluk pěti písmen. Pro jiného pak zapadající slunce nad mořem. Další pak krásnou nazve procházející dívku. Takto bychom mohli pokračovat.


Většinou rozlišujeme krásy dvě. Jednu lidskou, jak bych to nazval. Koukáme na sebe a hodnotíme krásu ostatních lidí. Pánové se otáčejí za krásnými dívkami. Ovšem i tahle krása je z pohledu zcela subjektivního. Jak jinak vysvětlit, že každý člověk najde partnera. Či spíše řečeno žena. Muž krásný být nemusí, vždyť většinou jde při hledání žen o jiné kvality. Ale každá žena též najde partnera. Je každá krásná?


Podle mého je hezký každý člověk. Každý je dílem přírody a každý je jedinečný. A o tom, jestli je člověk krásný, neurčuje jenom jeho vzhled. Potkávám krásné slečny, na které je radost se podívat. Ale stačí poslechnout jejich slovní projev při mluvení s kamarádkou. A už krása v mých očích rapidně ubývá a dokonce se stává slečnou ošklivou. Ale zase je to jen subjektivní. I ona najde člověka, se kterým si rozumí a pro kterého je krásný nejen vzhled, ale i její styl komunikace.


Druhá krása je pak našeho okolí.

Pozorujeme přírodu a její výtvory. Někteří tvorové a rostliny se nám zdají být krásné. Jiní za oškliví. A přece všichni jsou krásní, jak jsou dokonale uzpůsobení svému životu.

Pozorujeme města, lidské výtvory a architekturu nejen měst. I zde nalézáme tak pěkné výtvory, že se na ně jezdí dívat lidé po celá staletí. A místa ošklivá, kterým se lidé vyhýbají.

Ovšem neudělali z těchto ošklivých míst taková místa sami lidé? Začnou prohlašovat, jak je to místo ošklivé a že tam nevkročí. Jak se množství lidí s tímto názorem rozrůstá, stává se normou, že dané místo je ošklivé. Časem již není navštěvováno, časem je snaha o jeho zánik.


Není to i s naší krásou podobné? Nejsou všichni lidé krásní a jejich ošklivost tvoří okolí? K čemuž přispívá, že sami lidé boří svoji krásu svým stylem chování. Připomíná mi to opět část písničky od dvojice moudrých pánů, že " …lháři ve fraku každý věří…" .


Když se umíme dobře chovat a dbát na sebe vnitřně i z vnějšku, jistě budeme mnoha lidem hezcí připadat. Ale nikdy ne všem. Což je i dobře. Vám by se líbilo, kdyby každý měl stejný vkus a názor?


I příroda nám připadá krásná, když se k nám hezky chová. A když přijdou mraky, hned se většině tak hezká již nezdá.


Nestojí tedy za to, snažit se být krásný? Snažit se něco umět, něco znát a nějak hezky se chovat? Kdykoli o tom s někým mluvím, souhlasí se mnou. Přesto je pak ve společnosti slušné chování spíše k smíchu, znalosti k výsměchu a čestnost je brána za blbost. Asi nejvíce se mi nelíbí nedodržování slov. Dnes klidně každý něco slíbí a pak už není schopen ani zavolat a říci, že to nedodrží. A to je to dnes, v době komunikačních prostředků, o tolik snazší, než dříve. Nebo možná právě proto ….


Už není o co se snažit, oč usilovat ….


Jsme ještě krásní ?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Barbora Čecháková Barbora Čecháková | E-mail | Web | 12. června 2012 v 14:41 | Reagovat

Ano, krásný článek. Každý je jedinečný, to máš pravdu. :)

2 Anett Anett | E-mail | Web | 12. června 2012 v 14:45 | Reagovat

krásné,,,

3 Amelie Amelie | Web | 24. června 2012 v 3:30 | Reagovat

Miluji tvé myšlenkové pochody. Klobouk dolů.  Kéž by lidem více záleželo na vnitřní kráse člověka než na té vnější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama