Červenec 2012

Optimismus dnes - a kdy jindy?

19. července 2012 v 15:39 | Michal Ernat |  Témata týdne

Optimismus v dnešní době?Optimismu v dnešní době je nějaká výjimka? Je jiný, než dříve? Čím?Optimismus v dnešní době je pořád stejný jako v dobách dřívějších. Nezáleží na podstatě optimismu, ale na lidstvu samotném, jak s optimismem naloží.


Někdo z nás je rozený pesimista a nehne s ním ani uvidět zázrak. Jiný je rozený optimista a také se nenechá zviklat ničím. Většina lidstva se pak potácí někde mezi tím.


Rádi by optimisty byly, ale vzájemné působení lidí je z optimismu vykolejí a oni sami pak předávají pesimismus dále mezi takové, které se ovlivnit nechají.

Pak je menší skupina těch, co by ráda byla trvalými pesimisty byla. Jsou překvapení a chvilku propadají optimismu, když je něčím optimistickým vyvedete z míry. Ale brzy se vrací ke svému pesimismu a svůj chvilkový projev optimismu pečlivě zakrývají a stydí se za něj.


Možná je v dnešní době cynické být optimistou, ale je to rozhodně příjemnější pro okolí. Jak jsou lidé překvapeni, když rozdáváte optimistické vyhlídky a jak jsou potom také lépe naladěni. Většinou. Pokud je neštve, že oni takový nejsou a nechtějí Vás "srovnat". Což se mi stává docela často a i mi to bylo řečeno.


Kdosi řekl, že optimista je jen málo informovaný. Já si ale nemyslím, že tomu tak je. Mě ten pesimismus nejde a nejde. Občas k němu též propadnu. To když nějaká krize trvá dlouho a nechce se jí pryč. Ale ono se slunce rozsvítí po každé bouřce. To říkávali dříve a myslím, že to platí i dnes. Nebo někdo viděl bouřku - nemyšleno přeneseně, ale opravdu venku bouřku - po které by již nikdy nepřišlo slunce?


Možná jednou na tom bude naše planeta špatně a slunce se bude objevovat méně. Ale snad se vždy objeví.


A tak i vy všichni objevujte svá slunce okolo sebe, které vám prozáří den. Jistě jich máte okolo sebe mnoho a děláte jim den ošklivější svým mrakem. Takovou clonou pak slunce těžko "proráží".Optimisticky se usmějte a svoji radost rozdejte všem.Nebo to nestojí za to?

každý má tajemství?

4. července 2012 v 17:36 | Michal Ernat |  Témata týdne

Tajemství nás všechny obestírá, přitahuje, láká a zároveň svoje neradi vyjevujeme. Tedy záleží na tom, jaké tajemství máme. Pokud se nějaké dovíme s tím, že máme držet jazyk za zuby, sdílíme jej docela rádi. Ale když máme svoji tajemnou komnatu a v ní ukryté tajemství, hlídáme klíč lépe, než k pokladnici. Ten pak naopak necháváme lehkomyslně ležet v rukou "odborníků" na slovo vzatých. Později se pak divíme, jak pokladnice dopadla. A to je zas tajemství Těch odborníků.


Tajemno přitahovalo lidi vždy. Čím více tajemna okolo nás, tím jsou lidé spokojenější. A když se tajemno začne vysvětlovat pomocí moderních metod, najde si lidstvo své zástupné tajemno. Proto vznikají tajemní tvorové, které nikdy nikdo neviděl. Ale naprosto bezpečně je pozoroval a na fotkách je rozmazané cosi. Pořád to lidi přitahuje a zvyšuje cestovní ruch.


Naopak tajemství lidí okolo nás v nás vzbuzuje touhu se jej dozvědět. A protože málokdo své tajemství sdělí, vzniká okolo něj více povídání, každý si přibarví své a vy se na konci divíte, jak to s vámi vlastně je. Máte také takovou zkušenost.

Dalším tajemstvím pak bývá to, co byste rádi ze svého života vymazali. Uděláte v životě chybu a lidé na ni pak poukazují. Myslíte si, že se na ni již zapomnělo a je ukryta pouze ve skrytu duše jako vaše malé tajemství. A ono pak vyjde na povrch. A vždy v ten správný okamžik. To znají slavné ženy, na něž někdo "vytáhne" lechtivé fotky. A zná to i mnoho dalších z nás. Přitom je vždy opravdu chybou to, co jiní za chybu považují? Jistě by se o tom dalo přemýšlet a našlo by se mnoho různých názorů.

A tak buďme rádi, že každý máme své malé tajemství a nepátrejme po tajemství ostatních ……

Zakončeno špatně, ale svátky začínají a už nezbyl čas. Všem hezké svátky a prodloužený víkend. Snad to po něm ještě dodělám.