Co nazývat slovem genialita?

3. srpna 2012 v 11:43 | Michal Ernat


Genialita je velké slovo. Obsahuje mnoho významů. Co, nebo spíše kdo, je pro nás geniální?


Nejvíce je pro nás geniální naše nejbližší okolí a potom vzdálená minulost, zdá se.


Co se týče prvního, pro matku jsou nejvíce geniální její děti, což je zcela pochopitelné. A snad je to tak i dobře, pokud tedy umí alespoň sama pro sebe vnímat jejich genialitu také střízlivě.


Tím druhým míním to, jak se z minulosti vynořují stíny geniálních velikánů. O mnohých osobnostech říkáme, že to byl geniální vůdce, geniální politik, geniální matematik a dalo by se pokračovat dále. Ovšem ponoříme-li se do jejich doby, většinou tyto geniální velikány nikdo neobdivoval. A nejenže je nepovažoval za geniální, ještě je leckdy považovali za podivíny až blázny, nebál bych se říci.


Kdysi kdosi řekl, že rozdíl mezi genialitou a bláznovstvím se stírá. Když se nad osudy opravdu geniálních lidí zamyslíme, opravdu to tak vypadá. Lidé byli geniální na nějakou činnost. Jinými slovy se dá říci, že na něco měli velké, velmi velké nadání. A zase někde jinde jim příroda takzvaně "ubrala" a oni nebyly schopni žít běžným životem, který je obklopoval tak banálními věcmi, jako je placení nájmu, například. Zůstávali zcela ponořeni ve své práci, opuštěni přáteli, kamarády a mnohdy i bez přístřeší.


Je pak genialita výhrou? Nezlehčujme to však. Bez těchto lidí by nebylo vynálezů, nebylo by objevů, léků a tak dále. Jsou to lidé potřební. Ale proto jsou to lidé výjimeční a nadaní.

My ostatní jsme také geniální. Přece si nepřipustíme opak, že? Ale naše genialita je právě jen v naší osobnosti a pro naše okolí. Tu velkou, pravou genialitu možná rádi přenecháme jiným. Když tedy už nám nebyla dána.


Nebo kdo chce být sám geniální a možná nepochopen okolním světem?


A to jsem celý článek věnoval jen geniálním lidem v běžné míře pojetí tak, jak genialitu vnímáme my.

Ale co když se najde někdo a genialitu vnímá jinak? A co když se ozvou lidé, sledující genialitu zvířat?


V každém živočišném druhu se najdou výjimeční jedinci. A mohou být geniální nejen svoji genialitou, ale i něčím jiným. A je "něčím" jiným také geniální?


Každý jsme něčím výjimečný. Takže z toho vyplývá, že každý jsme geniální.


Nebo ne … ?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kejtýýý kejtýýý | Web | 3. srpna 2012 v 12:01 | Reagovat

Hezký článek, souhlasím s Tebou. Podle mě jsou dneska lidé geniální stejně tak, jako byli před půl tisíciletím, jen se odnaučili jak tuto genialitu použit a hlavně využít.

2 Lilly Lilly | E-mail | Web | 3. srpna 2012 v 13:48 | Reagovat

Nie pre každú matku sú jej deti geniálne. Ale z ostatným súhlasím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama