Říjen 2012

Co může být moje?

10. října 2012 v 11:51 | Michal Ernat |  Témata týdne

To je moje!


I téma je moje. Přesně jsem na něj koukal po víkendové příhodě, kdy jsem přemýšlel, co je opravdu moje… .


Každý si o mnoho věcech myslím, že jsou naše. Jsou to naše osobní věci, naše osobní vzpomínka.Máte je uloženy po různu. Připomínají Vám Příjemné okamžiky a dny radosti. A pak přijdou dny, kdy o to všechno přijdete. Asi se to stává každému. Mně tak nějak permanentě. Před pár lety jsem přišel o vzpomínkové věci. A o víkendu zase o nějaké.


Dorazíme pracovat na chatu a …. Místo pracovního víkendu, a třeba i poklidného posezení v posledních slunečních dnech, jsem museli řešit vykradenou chatu se zdemolovaným vnitřkem, vnějškem i okolím. Nevím, jestli znáte ten pocit. Proč ti lidé (jsou to lidé?) musejí vše ničit? Proč nemohou zničit jen vstup, vzít si co chtějí a odejít? Dokážu pochopit, že někdo musí krást, když si nechce získat věci koupí a prací. Ale proč musí zničit i ostatní, co jim není k potřebě? Ale bohužel to tak je. A s tím vám pak odchází vaše vzpomínky, nebo jsou totálně zničeny.


To je moje ….. v nějakém dětském filmu křičel nějaký pták "muj, muj" … Ano, rádi si všichni všechno přivlastňujeme. Je to dobře, nebo špatně? Asi je divně zakořeněno, že vše musí někdo vlastnit. Protože když pak něco není někoho, ostatní se k tomu chovají tak, že to mohou zničit či ukrást. Ale musí být někoho každý strom, aby zůstal stát a dělal svět hezčím? Musí mít majitele každé zvíře, aby mohlo volně běhat po lese?


Přemýšlím, že původně mě tohle téma zaujalo. Ale nějak se vymklo z rukou, protože je příliš smutné. A to je proti mé nátuře. Tak na konec snad ještě zmínit, že někteří si slovy "To je moje" rádi přivlastňují i partnera. Ano, je to náš partner. Ale jak zní staré přísloví, všeho moc škodí. Takže přátelé, přivlastňujme. Každý si to svoje snaží zdokonalovat a velebit. Tím to kolem nás bude hezčí. Ale přivlastňujme s rozumem a ne za každou cenu….


Ať vám "to vaše" je jen k radosti, ať už se jedná o majetky, zvířátka, či lidičky.