Listopad 2012

Samota dní ...

29. listopadu 2012 v 13:33 | Michal Ernat |  Témata týdne

Samota našich dní, uprostřed velkého davu.
Ano, jsme sami. Nebo nejsme?
Každý člověk prožívá svoji samotu jinak. Někdo je společenský a snaží se přebít svoji samotu velkým kamarádstvím. Jiný tvrdí, že nikdy není sám. Ale opravdu se Vám nikdy nestalo, že jste byli ve společnosti lidí a přesto se cítili sami?
Možná se nikdo necítíme sám, dokud nám to nepřipomene okolí. Dokud jsme úspěšní, bohatí, máme všude kamarády a známé. Ale co když Vaše hvězda pohasne? Opravdu všichni Vás bezmezně obdivují a pomohou? Nikdo se neotočí zády, nezůstanete nikdy sami?
Kéž by se nikomu nestalo, že jej přepadne samota ve velké společnosti. Je to pak smutná samota. Nebo alespoň já ji tak cítím.
Někdy je samota příjemná. Když má člověk fungující okolí, většinou rád přivítá, když může chvíli pobýt sám. Může se věnovat svým koníčkům, může odpočívat, nebo jen tak líně koukat na strop. Ale co když pak již nechce být sám?
Máte vždy svoje přátele, své milé okolí? Vždy je za kým jít? Někdy si také můžeme položit otázku, jestli vůbec jít můžeme. Jsou okamžiky, že máte za kým jít, s kým být. Ale prostě nemůžete. Kdo prožil, pochopí. Ostatní mohou přidat kritiku. Nebo se zamyslet, jestli opravdu nikdy nebyli sami.
Někdy je však samota přínosná. Jsou lidé, kteří samotu vyhledávají a přináší jim uspokojení. Jsou pak více tvůrčí a jejich díla pak vzbuzují ohlasy veřejnosti. Asi jako u všeho lze tedy zjistit, že nejlepší samota je ta, kdy ji sami chceme a jsme s ní spokojeni. Ono i dny, kdy člověk není na chvilku sám, nejsou také žádným medem. Lidová pořekadla proto mají svá uplatnění i v dnešní době.
A i samoty tedy platí "Všeho s mírou".
Každý si užívejte svoji samotu a poté vychutnávejte chvilky přátelství. Obojí je vzácné ….