Kontinuita změn

22. ledna 2013 v 14:42 | Michal Ernat |  Témata týdne

Změny k nám přichází celý život. Někdy je vnímáme velmi intenzivně, někdy se kradou potichu, jak stín při stěně domu a potom se objeví v plné parádě.
Dále si pak vybíráme změny, které nám připadají dobré a špatné. Ovšem s odstupem času zjistíme, že to byl náš subjektivní pocit a že jejich dopad mohl je třeba opačný.
Sám proto nevím, které jsou lepší. Proti těm, které rovnou vidíme, se snažíme bojovat. Pokud tedy nejde o změny námi iniciované, ale ty námi považované za špatné Jenže náš boj pramení spíše ze strachu z těch změn a stává se pak natolik křečovitým, že jej třeba ani vyhrát nemůžeme. Nebo alespoň ne "na celé čáře". Pak stejně přijde změna, které se bojíme. A musíme ji podstoupit.
Později nakonec zjistíme, že byla třeba směrem k lepšímu. Někdy se nám však stane opak. Stát se nám to může ve všech činnostech našeho žití. Přejeme si změnit byt, partnera, práci… o všem si myslíme, že to bude lepší. A ejhle, ono se to ukáže jako špatný krok. Nelitujme jej pak. Poučme se z něj a jděme vstříc další změně, která již bude k naší spokojenosti.
Při shrnutí zamyšlení se tedy zdá, že vlastně každá změna je dobrá. Vždy nás v životě někam posune a my objevujeme další věci, poznatky, lidi. Tak ať ej málo změn, které jsou po dobu jejich průběhu bolestné. Ať převažují změny, které sami chceme a nakonec i dobře dopadnou.
Dnes je článek nějak kratší. Ale změnám bychom se neměli snažit úplně vyhnout. Není proto o nich nutno více psát. Snad zmínit jen pár citátů z mnoha.
Peter Drucker: Nikdo nemůže řídit změny. Člověk může být jen před nimi.
T.A.Harris: Vše pro co jsme se rozhodli, může být dalším rozhodnutím změněno.
Jack Dixon: Soustředíte-li se na výsledky, nikdy se nezměníte. Zaměříte-li se na změnu, výsledků dosáhnete.


Michal Ernat
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama