Říjen 2013

Čas prokrastinační

18. října 2013 v 13:36 | Michal Ernat |  Témata týdne


Protože se chvilku věnuji prokrastinaci, mám čas na napsání článku právě o ní. No článku, spíše takové úvaze, či přemítání. Kdo by také v době prokrastinace chtěl nějak vážně přemýšlet, že?

Ono totiž, cokoli se dělá, má se dělat pořádně. A tak i taková prokrastinace dá vlastně zabrat. Sedíte si, chtěli byste přemýšlet, ale musíte prokrastinovat ve všem, když už. Tedy i přemýšlení odsuňte na později. Ale čím se pak vlastně zabývat? Přece tou prokrastinací.

Přemýšlím, jak mohou prokrastinovat ženy, když se o nich říká, že jejich mozek nikdy neumí přestat přemýšlet. To ony vlastně prokrastinují jen účelově, tedy například u nějakých povinností, nebo si jen tak prokrastinují na půl úvazku nad něčím, co samy odsoudily do pozadí.

Prokrastinace je hezké cizí slovo, za kterým se skrývá odsouvání. Dříve se tomu říkalo lenost, mám pocit. A který člověk není od přírody líný? Všichni tvorové jsou. Zvířata i lidé. Jen by lidé měli umět svoji lenost zvládnout rozumem a vědět, co si mohou dovolit odkládat a co ne. Znám spoustu lidí, co odkládají tak dlouho, až je z toho problém. Rozumím je, chápu je, ale neztotožňuji se s nimi. Leckdy jejich odkládání přinese problém celému týmu, nebo podřízeným. Nejhorší poznatek mě pak úplně poranil. Tito lidé pak ani nepřipouští, že se průšvih stal jejich přičiněním. Mají pocit, že na ně někdo žaloval, že nepracují, nebo si vymýšlí další výmluvy. Proč potom neprokrastinují i při vymýšlení výmluv?

Na druhou stranu je prokrastinace někdy potřebná. Když by člověk neuměl takto odsunout některé věci, musel by se z toho zbláznit. Ale kdo umí posoudit, co je důležité a co ne? Většina lidí se nepohybuje u zlatého středu, ale po jeho krajích. Buď se snaží prokrastinovat výjimečně a zvládnout vše. Anebo naopak prokrastinují rádi a nezvládají skoro vůbec nic.

Jako u mnoha jiných věcí docházím k závěru, že i tato činnost se má provádět tak akorát. Takříkajíc všeho s mírou. Tak aby nebylo přemíry této úvahy, jdu pokračovat v nerušené prokrastinaci. A až přijde Míra, je jí akorát.

Všem hezký den a příjemnou prokrastinaci.


Michal Ernat