Srpen 2014

Zatracené vzpomínky

29. srpna 2014 v 13:54 | Michal Ernat |  Témata týdne


Už jako malé děti jsme měli pocit, že známe svět a máme velké vzpomínky. Každý den nám připadal jako rok a chtěli jsme být velcí. Život nám ubíhá a nám se vzpomínky vytrácejí a přicházejí nové. Protože však lidi touží uchovat své vzpomínky, pořídili si fotoaparáty. Ten má dnes již kde kdo a je velmi snadné si cokoli uchovat.


Ale co když pak přijde zkušenost z této ztrátou? Velmi často při ztrátě osobních věcí zjistíme, že najednou pro nás nemají cenu cenné věci takovou, jako "bezcenné" vzpomínky. Když zmizí album starých fotek, či když se nám smaže disk. Naše externí vzpomínky, na jejichž zachování jsme spoléhali, jsou najednou pryč. V mládí pak člověku jejich ztráta nepřijde. Ale prožil-li již kus hezkého života, z něhož si některé okamžiky pamatuje jen jeho "externí" paměť, tak potom taková ztráta zamrzí. A když na nich jsou zachycena místa, či lidé, které již není možno vidět, člověk pochopí, že věci nejde vrátit. V tomto okamžiku si uvědomí, že mu život utíká a že nemládne.


Ovšem to utíká každému, takže si užívejme každého dne a mějme hezké vzpomínky, které chceme. Když budeme mazat ty špatné, vejdou se nám do hlavy dobré a alba se nám neztratí. Některé vzpomínky tak nebudou ztracené, jiné budou zatracené …